CHOROBY NA KTÓRE TRZEBA UWAŻAĆ !!!
Kędzierzawość liści brzoskwini.

Kędzierzawość liści brzoskwini

Jest to bardzo groźna choroba grzybowa występująca na liściach brzoskwini oraz nektaryny. Jej występowanie obserwuje się od wiosny do połowy lata. Liście porażonych drzew są zgrubiałe, zdeformowane a blaszka liściowa pofałdowana i krucha i przebarwiona (przypomina trochę uszkodzenie liści przez mszycę).Na porażonych liściach pojawia się szarobiały nalot, liście początkowo czerwienieją poźniej brunatnieją aż w końcu opadają. Drzewo porażone przez tą chorobę znacznie mniej owocuje i traci odporność na przemarzanie.
Grzyb wywołujący kędzierzawość liści brzoskwini zimuje w pąkach i na pędach. Zwalczanie choroby należy przeprowdzić wczesną wiosną w momencie nabrzmiewania pąków. Zabieg wykonujemy kilka razy ze względu na nierównomierne nabrzmiewanie pąków (około 2-3 razy). Na silnie porażoych drzewach zabieg pierwszy należy wykonać jesienią podczas opadania liści. Stosowanie oprysków w momencie wystąpienia objawów nie daje żadnych pozytywnych skutków.
Czym zwalczać ? Chorobę zwalczamy jednym z fungicydów takich jak np. Sylit 65 WP.
Drodzy działkowcy nie prześpijcie okresu oprysków ! W zamian drzewo obsypie Was pysznymi owocami.

Życzę smacznego

.

Szara pleśń .

Truskawka

Szara pleśń, choroba roślin spowodowana przez grzyby z rodzaju Botrytis, atakująca zwłaszcza truskawki i maliny. Na liściach i owocach pojawiają się jasnobrązowe plamy, które następnie pokrywają się szarawym, puszystym nalotem, owoce masowo gniją. W latach wilgotnych szara pleśń może powodować olbrzymie straty w plonach. Zapobieganie polega na opryskiwaniu plantacji preparatami grzybobójczymi i starannym usuwaniu resztek porażonych roślin.
Niestety, jak dotychczas nie ma odmian odpornych na grzyba wywołującego chorobę, a powodującego masowe gnicie truskawek, zwłaszcza w lata mokre. Jaka będzie pogoda w czasie dojrzewania nie można przewidzieć, lepiej więc zastosować profilaktykę w postaci oprysków ochronnych. Dla skutecznej ochrony przeciwko szarej pleśni należy wykonać co najmniej 3 opryski, sukcesywnie w miarę rozwoju kwiatów. Pierwszy oprysk na początku kwitnienia, drugi w czasie pełni kwitnienia, a trzeci pod koniec kwitnienia. Chłodna i wilgotna pogoda znacznie wydłuża kwitnienie, wówczas może zaistnieć konieczność wykonania 1, a nawet 2 dodatkowych zabiegów. Do ochrony truskawek przeciwko szarej pleśni stosuje się wiele preparatów, np. Switch 62,5 WG lub Teldor 500 SC. W sklepach ze środkami do ochrony można nabyć i inne środki zarejestrowane do tego celu.

To jest ważne !

Działkowcy często przesypiają okres walki z tą chorobą.Zakażenie szarą pleśnią następuje w momencie kwitnienia truskawek a skutek choroby zauważamy w czasie zbiorów.Często wtedy działkowcy próbują podejmować walkę , jednak to już zdecydowanie za późno.


Mączniak amerykański agrestu.

Agrest

Mączniak amerykański agrestu,coraz częściej można spotkać na naszym agreście duże nasilenie tej choroby. Oprócz porażenia liści dochodzi często do porazenia owoców. Występująca na nich brunatna , grzybnia czyni je zupełnie nie przydatnymi do spożycia. Najważniejsze jest wycinanie porażonych pędów już w okresie wczesnowiosennym. Równie ważne jest wycinanie silnie porażonych pędów w okresie sezonu wegetacyjnego, gdyż grzyb obumiera na wysychających pędach. W przypadku dużego nasilenia choroby krzewy należy opryskiwać po kwitnieniu i po zbiorze owoców preparatami roślinnymi (skrzyp polny) lub chemicznymi (Nimrod 250 WP, Score 250 EC).Brunatna zgnilizna owoców drzew ziarnkowych i pestkowych.

Wiśnia

Porażony pęd wiśni.

Brunatna zgnilizna owoców drzew ziarnkowych i pestkowych, jeszcze do niedawna uważana była za chorobę atakującą wyłącznie owoce. Obecnie coraz częściej obserwujemy symptomy obumierania krótko-pędów (w przypadku jabłoni, grusz) i pędów (w przypadku jabłoni, wiśni czy śliw). Choroba ta stanowi coraz poważniejsze zagrożenie w uprawie wiśni. Obserwujemy tam nie tylko obumieranie kwiatów, ale także jednorocznych pędów. Powoduje to znaczne straty w plonie. Pozostawienie chorych pędów (a także porażonych owoców) na drzewie stanowi zagrożenie w następnym sezonie wegetacyjnym dla rozwijających się kwiatów oraz owoców.Skutek choroby śliw obserwujemy najczęściej w okresie dojrzewania. Porażenie jednak następuje dużo wcześniej na kilkanaście czy kikadziesiąt dni wcześniej. Sprzyja zakażeniu wilgotna czy deszczowa pogoda. Uszkodzone owoce w postaci "mumi" pozostają na drzewie do następnego roku, są one siedliskiem dla grzybów, więc bezwzględnie należy je usuwać. W przypadku wiśni czy śliw z chorobą można walczyć chemicznie stosując odpowiednie preparaty ( do nich należy Score 250 EC). Zabieg można powtórzyć w mokre lata na przełomie maja i czerwca.

Śliwa

Uszkodzone owoce śliwy.Opracowano na podstawie miesięcznika Działkowiec

Created: 01-11-18 Updated: 2010-05-07